Pokud jste v sekci ,,K tématům“ nenašli téma, které by Vás zajímalo, níže se můžete (prosíme pouze v rámci života v Přešticích, Žerovicích, Skočicích a Zastávce) vyjádřit k čemukoliv, co Vás zajímá. Vaše připomínky, názory i tipy na zlepšení životní úrovně velmi uvítáme. Děkujeme!
Pro přidání komentáře zadejte níže své jméno nebo přezdívku a Váš e-mail.
Vážení přátelé,
diskuzní platforma je zřízena proto, aby se diskutovalo. Dovolím si provést počáteční výkop.
Dne 3.8.2022 proběhlo na MÚ Přeštice losování pořadových čísel kandidujících volebních subjektů. Letos jich je , shodou okolností, stejný počet jako v r. 2018, tedy sedm. Na webu města se lze informovat (do vyhledávacího okna zadáte „volby“), že TOP09 bylo přiděleno číslo 1, Občanskému hlasu (OH) číslo 7. Tatáž čísla jako v r. 2018! Na „Hlasovacím lístku“, dvojarchu, bude jeden první, druhý poslední. Pořadí nějaké být musí, což o to, ale proč dvakrát totožné a zrovna takové?
O termínu losování nebyl z OH vyrozuměn nikdo, tudíž se nikdo losování ani v případě zájmu zúčastnit nemohl, prostě proto, že nevěděl kdy se koná. Stačilo poslat SMS. Jak to bylo u ostatních subjektů, ovšem s výjimkou těch, kteří jsou losování takříkajíc nejblíže, protože na té radnici sedí, nevím. Z logiky věci asi obdobně.
Proceduru losování upravuje Zákon č. 491/2001 Sb., par. 12, písm. c) a Vyhláška č. 59/2002 Sb., par. 7-Losování, odst. 1. Jak mi bylo odborně způsobilou osobou Krajského úřadu sděleno, více zákon neupravuje. Takže, co se litery zákona týče, losování může proběhnout řekněme – v modu jakéhosi „konspiračního utajení“. Což je samo o sobě od zákonodárce podivuhodně benevolentní – s přihlédnutím k nastolení žádoucí důvěryhodnosti prováděného losování a vyloučení následných možných i nemožných domněnek. Nicméně, ty radnice a pověřené státní orgány, kterým na důvěryhodném počínání před veřejností záleží, zástupce jednotlivých kandidátek na losování zvou, nebo to řeší, magistráty apod., přizváním médií. Aby pochybnosti prostě předem vyloučily. Říká se tomu politická kultura. To mi sdělila jak výše zmíněná kompetentní osoba, tak tomu přitakal i vlastní rozum.
Vlastní zkušenosti, posbírané za několik posledních let, ve věci politické kultury v Přešticích, jejíž podoba se dá celkem objektivně posoudit nejen, ale i, podle nastolené komunikace a informování směrem od těch, co informace mají, k těm, co je mají dostat , mě nemohou než zavést k závěru, že tato podivuhodně vysublimovala. Pokud někdo nedokáže anebo nechce pochopit, že je zvolen, nikoli vyvolen, měl by opustit prostor veřejné služby a zapojit se do struktur jiných. Občan nemá o informace, myslím tím informace relevantní , škemrat a pokoutně je v potu tváře dobývat, ale mají mu být poskytovány jako samozřejmý servis. A je mi ganz egál !, jak to dělají někteří jinde, třeba až úplně nahoře. To jako argument neberu.
Když jsem se doslechl, a následně si ověřil, že přidělení čísel dvěma kandidátkám- TOP09 a OH, z celkového počtu sedmi, bylo dvakrát (2018, 2022) totožné, vždy 1 a 7, tedy první a poslední, nemohl jsem jinak než se odvážit toho, co si vám dovolím sdělit. Musím to trochu rozepsat, jinak neumím.
Nahraďme, pro názornost, sedm číslic sedmi kamínky různé barvy. Přičemž jeden kamínek ze sedmi bude vždy bílý (číslice 1) a jeden černý (číslice 7). Ostatní, celkem 5 kamínků- zastupují naše číslice 2,3,4,5,6 – mezi sebou vytvoří 120 různých pořadí (1*2*3*4*5). /např. 3 kamínky vytvoří 6 různých pořadí (1*2*3), 4 kamínky 24 různých pořadí (1*2*3*4), atd./. To tedy, podle mého úsudku, mohu se mýlit!, znamená ( respektujeme-li pravděpodobnost) , že když nakoupíte 120 klobouků, do každého dáte 7 uvedených kamínů, musí se vám podařit z každého vytáhnout vždy jako první bílý kamínek, jako sedmý pak kamínek černý, celkem tedy 120krát za sebou. A protože se totéž stalo v r. 2018 i letos, přikupte dalších 120 klobouků a vše opakujte se stejným výsledkem. Taková je pravděpodobnost, ne jistota, že losování dopadne tak, jak dopadlo …
Pozn.: výše uvedené se nevztahuje na principy tzv. „karlovarské losovačky“.
Nebudu zde spekulovat nad důvody. To je na každém , kdo se obtěžoval to přečíst, chce-li. Pouze fakta! Nikdo k losování nebyl přizván, ač mohl být, a pravděpodobnost dvakrát stejného přidělení pořadí losováním , jak uvedeno výše. Nepřipadá mi to jako dobrý začátek. Toť vše, co chci říct.
PS: Žádám každého, kdo si myslí že moje závěry v předložené „kamínky story“ jsou chybné či snad přímo ujeté, aby mě opravil. Budu rád.
Děkuji za pozornost.
Karel Kmoch
Dobrý den,
tato diskuzní platforma, byla OH zřízena proto, aby se diskutovalo. Já si dovolím pouze reagovat na výše uvedený příspěvek z pozice tajemnice Městského úřadu Přeštice, který je pověřeným obecním úřadem pro 30 obcí ORP Přeštice, k čemuž jsem byla vyzvána jeho autorem.
Dne 3.8.2022 v 10.15 hodin proběhlo v souladu §12, odst.1, písm. c) §12, odst.1, písm. c) zákona .č. 491//2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, losování pořadí volebních stran na hlasovacím lístku do zastupitelstev obcí v územním obvodu ORP Přeštice. Losování proběhlo za přítomnosti Romany Kravcové a mé osoby.
O termínu losování pořadí volebních stran na hlasovacím lístku nebyl žádný kandidát, veřejnost, či zmocněnec 127 registrovaných kandidátních stran v územním obvodu ORP Přeštice informován, protože tato povinnost není registračnímu úřadu žádným právním předpisem stanovena. Podotýkám, že se tak v Přešticích nedělo minimálně ani v předchozích 5ti volebních obdobích. Nic však nebrání tomu, tuto tradici v Přešticích zavést.
Z losování byl vyhotoven Protokol čj. PR-KS-ALZ/5532/2022, který byl zveřejněn na úřední desce města Přeštice. Nad rámec povinností, které jsou dané zákonem, byli o této skutečnosti informováni všichni zmocněnci registrovaných volebních stran na území ORP Přeštice, formou SMS odeslanou v 15.51 hodin dne 3.8.2022.
Pro úplnost uvádím, že vylosování stejného pořadí volebních stran na hlasovacím lístku pro volby do Zastupitelstva města Přeštice v roce 2018 a 2022 obdržela nejen volební strana TOP09 a OBČANSKÝ HLAS, ale i Komunistická strana Čech a Moravy, a to číslo 6.
Volební strana 2018 2022
TOP 09 1. 1.
Občané patrioti 2. —
Občanská demokratická strana 3. 5.
Česká strana sociálně demokratická 4. 3.
Společně 2022 5. 4.
Komunistická strana Čech a Moravy 6. 6.
OBČANSKÝ HLAS 7. 7.
Svobodní občané města Přeštic a okolí s podporou SPD — 2.
.
Autorem prezentované výpočty pravděpodobnosti s dovolením nechávám bez reakce.
Možná, že to bylo slaměným kloboukem, který je již 16 let pro tyto účely využíván a přisoudil OH šťastné číslo 7, ale rozhodně toto losování proběhlo v souladu se zákonem. Toliko fakta!
Všem kandidátům registrovaných volebních stran přeji hezký zbytek léta a mnoho úspěchů v nadcházejících komunálních volbách :).
Ing. Zdeňka Alblová – tajemnice MěÚ Přeštice
Vážená paní Ing. Alblová,
děkuji za Vaší odpověď na můj příspěvek. Že je diskuzní fórum určeno k diskuzi na tom se shodnem.
Bohužel, na čem se asi neshodneme, je předmět mého příspěvku na nějž jste zřejmě zamýšlela reagovat. Předmětem mého příspěvku, jinak bych losování nekometoval, nebyla změť paragrafů a jejich naplnění, či jimi předepsaná přítomnost osob při provádění losování, ani pochybnosti o dodržení litery zákona.
Předmětem, a impulsem, k napsání mého příspěvku byla pravděpodobnost přiřazení volebních čísel kandidujícím volebním subjektům. Tedy klobouky, mám-li být věrný vlastní argumentaci. Nebudu se opakovat, je to napsáno výše. Tedy to, na co Vy ve své odpovědi neodpovídáte.
Za relevantní argumenty z Vaší strany , jakož i kohokoli jiného, bych proto považoval například alespoň alespoň pokus o vyvrácení mé kloboukovsko-kamínkovské argumentace, o což jsem ostatně v závěru příspěvku žádal, ne výpis ze sbírek zákonů! Nebo například uvedení všech losování za posledních 5 volebních období, jak uvádíte. Aby se ukázalo, důkaz faktem, na těchto přiřazeních, že pravděpodonost jak ji uvádím výše, je zcestná. Což ve Vašem komentáři naprosto ignorujete.
To že předchozí radnice postupovaly formálně stejně jako vy znamená jen to, že naplnili formální stránku procedury, jako vy. To je v pořádku. To vám nikdo nevyčítá, já už vůbec. Nejde o dodržení procedury, ale o pravděpodobnost dvakrát stejné volby jak jsem výše uvedl. To bylo, a je, předmětem mého podivu.
Přesto Vám děkuji za čas strávený sepsáním Vašich připomínek.
Nelze než konstatovat, že došlo k nedorozumění.
Karel Kmoch
Dobrý den,
k vámi dotazované pravděpodobnosti:
– pravděpodobnost, že KONKRÉTNÍ strana bude mít při druhém (resp. jakémkoliv) losování číslo 1 a jiná KONKRÉTNÍ strana pak číslo 7, se spočítá jednoduše jako: 1/7 x 1/6 = 1/42 = 2,38%
– pokud bychom chtěli pravděpodobnost PŘED 1. losováním toho, že KONKRÉTNÍ strana bude mít při 1. i 2. losování číslo 1 a JINÁ KONKRÉTNÍ strana pak při prvním i druhém hlasování č. 7, je taková pravděpodobnost samozřejmě rovna 1/7 x 1/6 x 1/7 x 1/6 = 1/1764 = 0,057%
pro jistotu upozorňuji, že tyto pravděpodobnosti samozřejmě platí pro všechny strany a pro všechna známá pořadí po losování…
Tyto hodnoty jsou hodně daleko od vaší nepravdivé hypotézy s klobouky – s těmi jste totiž prostým nahrazením číslic kamínky udělal úplně stejné losování, jako bylo ve skutečnosti, pouze jste ho díky naprosto zcestné hypotéze zopakoval 120x (resp. 240x) po sobě. Vaše pravděpodobnost by pak vycházela pro první příklad jako 1 : 42^120, resp. pro druhý pak 1 : 42^240. Což jsou pro mne absolutně nepředstavitelná čísla 1 : 6,16×10^194, resp. 1 : 3,8 x 10^389 (tedy čísla se 194, resp. 389 řády/nulami…).
Dále bylo zmíněno, že třem volebním stranám bylo vylosováno stejné číslo, jako při minulé volbě. Pravděpodobnost tohoto jevu (7 stran, nové losování – jaká je pravděpodobnost, že právě 3 strany (jakékoliv) obdrží stejné číslo) je:
celkový počet možností: 7! = 5040
počet vyhovujících možností = (7 nad 3) x !4 = 35 x 9 = 315
pravděpodobnost tohoto jevu pak je P(3) = 315 / 5040 = 1 / 16 = 6,25%
můžeme si pro úplnost spočítat pravděpodobnosti pro všechny možné počty stejných vylosovaných stejných čísel:
P(7) (všechny strany budou mít při druhém losování stejná čísla) = 1 / 5040 = 0,02%
P(6) viz P(7)
P(5) = ( (7 nad 5) x !2) / 7! = (21 x 1) / 5040 = 1/240 = 0,42%
P(4) = ( (7 nad 4) x !3) / 7! = (35 x 2) / 5040 = 1/72 = 1,39%
P(3) = ( (7 nad 3) x !4) / 7! = (35 x 9) / 5040 = 1/16 = 6,25%
P(2) = ( (7 nad 2) x !5) / 7! = (21 x 44) / 5040 = 11/60 = 18,33%
P(1) = ( (7 nad 1) x !6) / 7! = (7 x 265) / 5040 = 53/144 = 36,81%
P(0) = !7 / 7! = 1854 / 5040 = 103/280 = 36,79%
pozn.: procentuální hodnoty jsou zaokrouhlené, proto nedávají v součtu přesně 100% – při součtu zlomků samozřejmě získáme 1, odpovídající 100%
Z pravděpodobnostního hlediska je tedy proběhlé druhé losování naprosto v pořádku a reálné.
S pozdravem Josef Kasl, informatik města Přeštice
Vážený pane Kasle,
děkuji Vám za příspěvek do diskuze.
Můj postoj k věci, losování, má dva aspekty. Musím uvést oba, aby dával, jako celek, smysl. Budu se snažit to vylíčit s maximální stručností jíž jsem schopný. Jde přece o diskuzi.
1) Aspekt matematické pravděpodobnosti
To, že jsem zopakoval losování 120x (resp. 240x), jak uvádíte, je naprosto zcestná hypotéza. Dávám Vám plně za pravdu. Snad bych mohl požádat o omluvu s přihlédnutím k tomu, že jsem rovněž uvedl, že se mohu mýlit. A mýlil jsem se – v tom opakování. Losuje se pouze 2x, ne 120, resp. 240x. Nepoužil jsem počet matematické pravděpodobnosti jak káže matematika, nejsem v tom vzdělán, ale pouze vlastní úsudek, „od stolu“, v dobré víře. A ten to nezvládl. Uznávám. Snažil jsem se jen nějak, pomocí názorného příkladu, vyjádřit svoje pochybnosti. Vy jste to spočítal a chybu objevil, za to Vám děkuji.
Dále uvádíte „pravděpodobnosti pro všechny možné počty stejných vylosovaných stejných čísel“. To mě zaujalo. A protože jsem sveřepý stařík, rozhodl jsem se pro experiment. Každý si to může zkusit. Je to jako jít s kladivem na počítačový virus, ale výsledkem jsem byl sám překvapen. Mě to baví, jak pravil uhlobaron René Ptáček.
Napsal jsem na sedm lístečků sedm číslic a tahal (losoval) jsem je z kastrůlku. Poctivě, můžete mi věřit. Škola hrou. Trvalo mi to hodinu. Výsledek je následující:
V prvním losování jsem vylosoval 7 čísel. Losování jsem zopakoval ještě 100x. Z nich se na prvním a posledním místě objevily stejné číslice , jako v prvním losování, celkem 6x, Vaše P(2) jestli tomu rozumím. Při 73-tím tahu dokonce všech 7 číslic ve stejném pořadí jako v prvním losování. Vaše P(7). Skvělý zážitek, téměř mystický – bez sebemenší ironie. Takže to +- odpovídá tomu, co jste výpočtem uvedl i Vy.
Na závěr píšete, že z pravděpodobnostního hlediska je proběhlé druhé losování naprosto reálné. To už do matematiky nepatří. Pravděpodobnost je taková jaká je – jak jste Vy vypočítal. Není to vyloučené, ani subjektivně nepřijatelné, alespoň pro mne. Je-li to reálné, to nechť posoudí každý sám.
2) Aspekt důvěry (tato poznámka není primárně určena Vám, pane Kasle, ale všem kteří to čtou).
Nikdy ba mě ani ve snu nenapadlo se losováním zabývat. Je to rutina, jak jsem se informoval u svého bratra Tondy, který byl starostou, on se toho nikdy nezúčastnil a myslím že ani stávající pan starosta se toho neúčastní. Má jiné věci na práci. Avšak způsoby, jakými jsou občané informováni, a to i o zásadních věcech, a sleduji to již několik let, ve mě důvěru nebudí. Může se pak stát že občan, kterému nejsou věci lhostejné, pojme podezření i u věcí okrajových, což, uznávám, nemusí být vždy přiměřený postoj. Nelze však, jako v tomto mém postoji, zaměňovat příčinu a následek. Příčinou, u mě, byla nedůvěra nikoli z důvodu kdo sedí na radnici , kdo vyhrál volby tak tam sedí – to je OK, ale jak se informuje občan. A to má k přiměřenosti, nikoli k dokonalosti, o tu ani nežádám, daleko.
Občanům se za zmatečné „výpočty“ omlouvám, ale činil jsem tak v dobré víře a z výše uvedených důvodů.
Panu Kaslovi děkuji že si vyšetřil čas a poučil mě. Vážím si toho.
Karel Kmoch
Dobrý den,
dovolím si ještě upřesnění k Vašemu praktickému losování a teorii pravděpodobnosti. To, že se Vám 6x povedlo vylosovat stejné číslice na prvním a posledním místě by mělo správně odpovídat pravděpodobnosti uvedené mnou na začátku – tedy cca 2,38%. Vám se povedlo dosáhnout vyšší „úspěšnosti“ 6%, což samozřejmě při takto relativně malém počtu pokusů může nastat.
Pravděpodobností P(2), analogicky i ostatními pravděpodobnostmi, je pak myšleno, že v daném vylosovaném pořadí budou nějaká PRÁVĚ DVĚ LIBOVOLNÁ čísla na stejném místě, jako byla v původním pořadí. Tedy ne jen na 1. a 7. (posledním) místě.
Příklad: mějme původní pořadí, pro jednoduchost posloupně:
1 2 3 4 5 6 7
pak samozřejmě vyhovují losy typu:
1 3 2 5 6 4 7
1 3 5 2 6 4 7
…atd (tedy se shodou na 1. a 7. místě),
ale i např.:
3 2 5 4 7 1 6 (shoda na pozici 2 a 4)
6 4 3 2 5 7 1 (shoda na pozici 3 a 5)
…atd., zkrátka shoda na libovolných, právě dvou pozicích.
Pokud budete mít trpělivost :-), můžete zkoušet losovat déle a měl byste postupně konvergovat k vypočítaným pravděpodobnostem.
S pozdravem Josef Kasl, informatik města Přeštice
P.S. Gratuluji k tak brzy tažené „postupce“. I velmi nepravděpodobný jev může nastat brzy – řekněte např. šťastnému výherci 1. ceny ve Sportce, že dle pravděpodobnosti má vyhrát jen jednou za x tisíc let…