Chtěli byste v Přešticích krytý plavecký bazén? My taky, ale ne za každou cenu! A co o něm víte? Obáváme se, že málo na to, abyste si mohli udělat objektivní názor.
Zastupitelstvo města Přeštice projednává cca poslední 3 roky záměr výstavby plaveckého bazénu v Přešticích. Záměr vybudování sportovního bazénu s doplňkovými prvky akvaparku vypadá krásně a téměř nikdo nepochybuje o tom, že by byl pro město přínosem. Zvlášť když jeho výstavbu podpoří Národní sportovní agentura dotací až do výše 90 mil. Kč.
Podívejme se již dnes na tento záměr reálně bez emocí, je to lákavá příležitost a proto stojí za podrobné a velmi důkladné zvážení. Je nutné vzít v potaz, že pokud by byl provoz již dnes kalkulován na hraně ekonomické únosnosti, investice i rozsah objektu je natolik rozsáhlý, že bazén by se mohl stát pro město stálým břemenem. Svoji účast na přípravě rozhodnutí by měla mít i přeštická veřejnost, samozřejmě poté, co bude vedením města přiměřeným způsobem informována a proběhne veřejná debata o všech aspektech výstavby a následného provozování služeb bazénu (aspekt architektonický, nabídka služeb, ekonomická rozvaha, apod.)
ROZPOČET A FINANCOVÁNÍ
Vezměme do úvahy rozpočet města, mimochodem poslední desetiletí trvale schodkový. Už původně odhadovaná cena stavby 120 mil. Kč, která vyžadovala podíl města na financování stavby ve výši 30 mil. Kč, byla na finanční možnosti města Přeštice nadstandardní. Další nám sdělený odhad ceny stavby bazénu byl zvýšen na 140 mil. Kč a na červnovém zastupitelstvu r. 2022 pan starosta K. Naxera oznámil, že cena stavby se vzhledem k současné situaci může pohybovat okolo 200 mil. Kč. V tom případě už by se investiční spoluúčast města vyšplhala na neúnosných 110 mil. Kč!
Zastupitelé města sice byli v minulosti seznámeni s variantní studií „Aquapark Přeštice“ z r. 2017 s kalkulovanou cenou výstavby za 110 mil. Kč a variabilním provozním schodkem do 1,5 mil. Kč, ta ale během 5 let výraznou změnou projektu a především cen pozbyla aktuálnosti. Žádná aktualizace studie s realistickou cenou výstavby a kalkulací zahrnující energetickou náročnost, náklady na zaměstnance, nutné údržby, revizí, atd. dosud nebyla předložena ani zastupitelům.
Pouze ústní informace, že každoroční schodek provozu dotovaný z městského rozpočtu se odhaduje už ve výši 3-5 mil. Kč. Zastupitelům zatím nebyla předložena aktuální věrná ekonomická studie, která by řešila využitelnost bazénu a tedy možnost alespoň částečné návratnosti prostředků vynaložených na výstavbu a udržitelnosti provozování aquaparku.
SHRNUTÍ
Souhrnem – v současnosti se shodneme na následujícím: 1) předpokládané výnosy z užívání bazénu nepokryjí ani odhadované výše nákladů na jeho provoz a 2) nezbytná finanční spoluúčast města na jeho výstavbu se může blížit 100 mil. Kč. Kdo tedy přesvědčuje občany že záměr výstavby je pro město únosný, a ne finančně devastující, měl by to doložit! Město si peníze půjčí, nebo bude bazén dotovat z jiných příjmů ?! Pokud to nedoloží, je to hazard, který staví na emocích – každý by rád bazén. Pokud to doloží, lze o tom vážně jednat.
Stále totiž nevíme, na základě jaké kalkulace cen jsou výstavba bazénu a provozování bazénu pro město únosné (… když výše dotace zůstává od počátku beze změn- tedy až do výše 90 mil. Kč z tzv. uznatelných nákladů). Navíc aktuální výši každoročních nákladů na provoz bazénu při současném nárůstu cen energií, nároků na mzdové náklady, údržbu, nutné revize a z dlouhodobého hlediska náklady na opravy, neumí zaručeně odhadnout nikdo.
Naléhavost důkladné rozvahy zakládá i skutečnost, že návštěvnosti přeštického bazénu a příjmu z něho jistě nepřidá ani již odsouhlasená stavba plaveckého areálu v nedaleké Plzni- Borech za 250-300 mil Kč s plánovaným zahájením výstavby v r. 2025. Zvláště když si uvědomíme, že budovaný přivaděč z Přeštic, tedy zlepšená dostupnost Borských polí, otevření zmíněného areálu na Borech a případné otevření námi zvažovaného bazénu spadají cca do stejné doby.
POŽADUJEME PŘEDLOŽENÍ VEŘEJNĚ DOSTUPNÉ FINANČNÍ ANALÝZY
Na základě výše uvedeného požadují zastupitelé OH po současném vedení města předložení aktuální veřejně dostupné finanční analýzy výstavby a provozu bazénu v Přešticích ještě před finálním schvalováním tohoto záměru v zastupitelstvu. Bez této aktuální analýzy podle nás nelze o schválení bazénu rozhodovat s odpovědností řádných hospodářů. Jeho výstavba a provozování, jak je výše umíněno, by se mohla pro město stát takovou přítěží, která by zastavila rozvoj města v jiných a pro město zásadnějších oblastech, např. údržby a rozvoje základní infrastruktury.
A když už má město investovat do výstavby finančně nákladného objektu, nemělo by, opět po projednání s veřejností, dát přednost např. rekonstrukci či výstavbě víceúčelového objektu s multifunkčním využitím pro sport a kulturu? KKC i sportovní haly jsou již dnes, natož do budoucnosti, pro město naší velikosti nevyhovující.
Pokud podpoříte Občanský hlas v nadcházejících komunálních volbách, můžete se spolehnout, že s Vámi záměry prioritních investičně náročných staveb projednáme, vždy veřejně a předem.
Přílohy a odkazy:
2) Zastupitel OH V. Ježek řekl již v r. 2018
3) „Vítězný návrh nového plzeňského bazénu už je vybrán“, Plzeň (rozhlas.cz)
Pro přidání komentáře zadejte níže své jméno nebo přezdívku a Váš e-mail.